می توان گفت که اکثر شیرالات بهداشتی ساختمانی مورد استفاده از نوع شیرآلات اهرمی بوده و دارای کارتریج شیر می باشند. در این مدل شیرالات یک اهرم در طول بدنه شیر قرار میگیرد و در زیر آن استوانه ای سرامیکی تعبیه شده که با حرکت آن شاهد تغییر دمای آب و فشار آن هستیم.

در صورتی که از کارتریج های سرامیکی با کیفیت بالا همانند کارتریج رویال استفاده شود، شیرالات اهرمی عمدتا نیازی به تعمیر ندارند. در این قسمت مواردی را که موجب سفت شدن شیراهرمی می شود را بیان می کنیم:

تعمیر کارتریج اهرمیجابجایی واشر یا از بین رفتن آن
جرم گرفتن کارتریج
خرابی کارتریج

در تمامی موارد اعلام شده ابتدا باید با بستن شیرفلکه، جریان آب را قطع کنیم. سپس دسته شیر را در حالت باز قرار می دهیم.

در زیر اهرم یا دسته شیر کاوری ریزی وجود دارد که با خارج کردن آن پیچ آلن خوری قابل مشاهده است. پیچ را باز کرده و اهرم را برمیداریم. بعد از باز کردن دسته و کاور روی اهرم می توانید کارتریج را از داخل شیر خارج کنید.

پس از خارج کردن کارتریج شیر اهرمی موارد بالا را بررسی می کنیم. در صورت جابجایی و یا ازبین رفتن واشر کارتریج، آن را تهیه و تعویض می کنیم.

در صورت جرم گرفتن کارتریج بهتر است مغزی سرامیکی داخل شیر را در داخل مخلوط آب و سرکه بیاندازید. با این جرم زدایی چربی ها و همچنین جرم های ایجاد شده توسط سختی موجود در آب از آن برطرف می شود.

در مورد مغزی های سرامیکی که خراب شده اند، راهی جز تعویض مغزی برای شما باقی نمی ماند. در اکثر موارد بهتر است کارتریج شیر اهرمی را تعویض کنید.